مکانیزم پنجره های هوشمند

پنجره های هوشمند

چند سالی هست که نوعی پنجره تحت عنوان پنجره های هوشمند به نمایش عموم گذاشته شده اند. با استفاده از این پنجره ها دیگه نیازی به استفاده از پرده نیست. ویژگی پنجره های هوشمند اینه که می تونن 100% جلوی ورود نور رو به درون اتاق بگیرن، کاری که پرده از پس  اون بر نمیاد. البته با استفاده از این پنجره های هوشمند می تونید مقدار نور ورودی رو تنطیم کنید. توی این پست می خوام شما رو با مکانیزم این پنجره های هوشمند آشنا کنم.

قبل از اینکه مکانیزم عملکرد پنجره های هوشمند رو بگم بهتره که اول یک ویدئوی یک دقیقه ای از این پنجره های هوشمند ببینیم.

مکانیزم عمل کردپنجره های هوشمند

در ساخت پنجره های هوشمند از ذرات بسیار ریز میکروسکوپی استفاده میشه، این ذرات جاذب نور هستند و می تونن نور رو جذب کنن. به این ذرات suspended particle devices و به اختصار SPD گفته میشه. این ذرات مثل یک شیر آب عمل میکنن (البته برای نور)، وقتی شیر رو باز و بسته می کنیم می تونیم نور رو از شیشه عبور بدیم یا عبور ندیم. باز و بسته کردن این شیر به کمک جریان الکتریسیته انجام میشه. به شکل زیر دقت کنید.

مکانیزم پنجره های هوشمند
مکانیزم پنجره های هوشمند

مکانیزم عمل کرد پنجره های هوشمند خیلی ساده هست. در این شکل دو تا شیشه (Glass) مشاهده میشه که داخل اون ها با یک ماده ی رسانا پوشش داده شده(conductive coating)، و بین این دو یک عالمه ذرات میکروسکوپی مشکی رنگ (جاذب نور) قرار گرفته. وقتی ولتاژ به دو سطح رسانا اعمال میشه، این ذرات ریز که داخل یک میدان الکتریکی قرار میگیرن به صورت منظم جهت گیری میکنن و اجازه میدن که نور از بین اونها عبور کنه. وقتی ولتاژ اعمالی رو به تدریج کم کنیم، کم کم نظم این ذرات بهم می ریزه و نور رو کمتر از خود عبور میدن. وقتی ولتاژ به صفر برسه، ذرات هم کاملا رندم قرار میگیرن و جلوی ورود نور رو میگیرن.

این بود مکانیزم عملکرد پنجره های هوشمند که امیدوارم از این مطلب استفاده لازم رو برده باشید.

———————————————————–

منبع ویدئو: www.aparat.com/v/poBVI

منبع عکس و متن: home.howstuffworks.com

محمد زندی

محمد علی زندی هستم، دانش آموخته در رشته مهندسی مواد. اطلاعات کمی دارم ولی تا اونجایی که زمان بهم اجازه بده، دانسته هام رو اینجا میذارم. امیدوارم یونیکا رو خونه ی خودتون بدونید و از بودن در این خونه لذت ببرید.


مقاله‌های من (80)محصولات من (10)

6 نظر برای پنجره های هوشمند ثبت شده

  1. بسیار عالی ……. ادامه بدید :)
    در ضمن نرم افزار اربان را با چه زبان برنامه نویسی ساختید لگید ما هم بسازیم رایگان در اشتراک بگذاریم…

    1. چشم قربان ادامه میدیم :) نرم افزار آریان رو با C#.net کد نویسی کردم. خوشحال می شیم داشته های خودتون رو به اشتراک بزارید، چه اینجا و چه جای دیگه.

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست