مواد همیشه خشک - موادی که خیس نمی شوند

موادی که خیس نمی شوند

یک ویدئوی خارق العاده پیش روی شماست، با یک پوشش ساده از مواد نانو روی هر جسم، می توان آن را آب گریز کرد، و لباس ها و …. را همیشه تمیز نگه داشت. در این ویدئو موادی را مشاهده می کنید که همیشه خشک باقی می مانند، موادی که خیس نمی شوند ، اگر در روغن فرو روند چرب نمی شوند، اگر در گل و سیمان و … فرو روند، همچنان تمیز باقی می مانند.

موادی که خیس نمی شوند
موادی که خیس نمی شوند

در حال حاضر این مواد نانو روی اجسام مختلف اسپری می شود و اجسام را ابگریز و روغن گریز می کند. طبق گفته ی شرکت تولید کننده ی این مواد. تقریبا تمام اشیاء را می توان آبگریز و روغن گریز کرد.

 کلیپی زیبا از موادی که خیس نمی شوند

توجه: برای دیدن این ویدئو آموزشی، باید نرم افزار Adobe Flash Player مخصوص به مرورگر تون، روی سیستم عامل تون نصب باشه.

مکانیزم مواد آبگریز

مکانیزم آبگریزی رو با یک مثال ساده توضیح می دم. تا حالا از روی در پوش های مشبکی که روی یک گودال قرار میدن تا عابرها داخل گودال نیوفتن رد شدید؟ خب اگر حفره های این در پوش ها کوچک باشه، مثل اینه که داریم روی یک سطح صاف راه میریم و پستی بلندی ها رو احساس نمی کنیم ولی هرچی این حفره ها بزرگ تر بشه، راه رفتن ما روی اون در پوش سخت تر میشه، تا جایی که دیگه ممکنه پامون توی حفره ها گیر کنه.

حالا فرض کنید آب داره روی یک سطح حرکت می کنه، شاید از دید ما اون سطح خیلی صافی باشه، ولی از دید مولکول های آب، اون سطح خیلی زبر و ناهمواره؛ پس آب توی اون سطح به دام میوفته و سطح رو خیس میکنه. اگر حفرات و زبری سطحی، که آب داره از روی اون عبور می کنه، اینقدر کوچیک و کم باشه که مولکول های آب نتونن اون رو احساس کنن چه اتفاقی می اوفته؟ درسته آب حس می کنه داره روی یک سطح صاف حرکت می کنه و مولکول های آب داخل اون حفرات به دام نمی افتن، پس دیگه سطح خیس نخواهد شد.

محمد زندی

محمد علی زندی هستم، دانش آموخته در رشته مهندسی مواد. اطلاعات کمی دارم ولی تا اونجایی که زمان بهم اجازه بده، دانسته هام رو اینجا میذارم. امیدوارم یونیکا رو خونه ی خودتون بدونید و از بودن در این خونه لذت ببرید.


مقاله‌های من (80)محصولات من (10)

2 نظر برای موادی که خیس نمی شوند ثبت شده

  1. ممنون از اطلاعات خوبتون میخواستم خواهش کنم اگه نام برخی از این مواد که ضد اب هستن یا اطلاعاتی دارید برام بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست