محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها | سایت یونیکا

محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها

امروز در سایت یونیکا با نحوه محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمر ها با استفاده از روش DSC آشنا میشید. در مقاله قبلی با DSC یا به عبارت دیگه آنالیز حرارتی کالریمتری روبشی تفاضلی آشنا شدید و نحوه به دست آوردن منحنی های سرمایشی و گرمایشی رو یاد گرفتید. بد نیست در اینجا به دو نکته درباره نمودار های رفت (گرمایشی) و برگشت (سرمایشی) اشاره کنم.

نکته 1: محور افقی نمودار می تونه دما یا زمان باشه و چون سرعت سرد شدن و یا گرم شدن رو داریم (مثلا سرعت 10 درجه سانتیگراد بر دقیقه) خیلی فرق نمی کنه که محور افقی برحسب دما باشه یا زمان. نکته 2: جهت نمودار‌ها ممکن هست در هر دستگاهی متفاوت باشه.

منحنی گرمایشی و سرمایشی DSC | وب سایت یونیکا
منحنی گرمایشی و سرمایشی DSC | وب سایت یونیکا

محاسبه درصد کریستالی شدن از روی منحنی DSC

با استفاده از منحنی های گرمایشی می تونیم ساختار بلوری رو بررسی کنیم. به عنوان مثال می‌شه درصد بلورینگی رو با یک معادله ساده بدست آورد. به رابطه زیر دقت کنید.

محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها | سایت یونیکا
محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها | سایت یونیکا

در معادله بالا ΔH آنتالپی نمونه‌ی ما هست که باید از منحنی گرمایشی بدستش بیاریم و ΔHm آنتالپی نمونه پلیمری با 100% تبلور هست. برای بدست آوردن ΔHm می تونید از جدول زیر کمک بگیرید ولی مشکل محاسبه ΔH نمونه ما هست. که در ادامه نحوه محاسبه این مورد رو هم توضیح می دیم.

جدول آنتالپی نمونه پلیمری با ۱۰۰% تبلور | سایت یونیکا
جدول آنتالپی نمونه پلیمری با ۱۰۰% تبلور | سایت یونیکا

محاسبه آنتالپی از روی نمودار DSC

برای بدست آوردن ΔH ابتدا باید  توجه کنیم که منحنی گرمایش برحسب دما رسم شده است یا برحسب زمان؟؟؟؟  برای هر دوی این حالت ها باید مساحت زیر منحنی رو بدست بیاریم. برای اینکار باید از دنباله‌ی منحنی (که با نقطه A در تصویر نشان داده شده) خطی رسم می کنیم تا منحنی رو در سمت دیگه قطع کنه و این نقطه رو با حرف B در شکل مشخص کردیم.

نمودار محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها | وب سایت یونیکا
نمودار محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها | وب سایت یونیکا

اگر منحنی گرمایش برحسب زمان رسم شده باشه  > ناحیه محصور بین پیک منحنی گرمایش و خط چین AB برابر با آنتالپی نمونه مورد آنالیز ما هست که واحد اون بر حسب ژول بر گرم هست.

در صورتی که منحنی گرمایش بر حسب دما رسم شده باشه > در این حالت برای بدست آوردن آنتالپی نمونه باید مساحت محاسبه شده رو در فرمول زیر قرار داد تا آنتالپی رو بدست بیاریم.

فرمول محاسبه آنتالپی از نمودار گرمایش | سایت یونیکا
فرمول محاسبه آنتالپی از نمودار گرمایش | سایت یونیکا

این مطلب توسط یکی از کاربران (ارشاد غلامی) برای سایت یونیکا ارسال شده. با تشکر از ایشان.

محمد زندی

محمد علی زندی هستم، دانش آموخته در رشته مهندسی مواد. اطلاعات کمی دارم ولی تا اونجایی که زمان بهم اجازه بده، دانسته هام رو اینجا میذارم. امیدوارم یونیکا رو خونه ی خودتون بدونید و از بودن در این خونه لذت ببرید.


مقاله‌های من (80)محصولات من (10)

10 نظر برای محاسبه درصد کریستالی شدن پلیمرها ثبت شده

  1. سلام
   با نرم افزار آریان میشه. ولی یکمی دردسر داره. سعی میکنم یه بخشی برای این کار توی نرم افزار تعبیه کنم تا به راحتی بشه این کار رو انجام داد. یک ایمیل هم براتون فرستادم

 1. سلام
  من یک سوال دارم
  اگه میشه یک ایمیل ارسال کنید
  چون باید یک تصویر و نشون بدم

 2. سلام منبع عددی که برای PET 100% کریستال اعلام کردید کجاست ؟ ممنون از مطالب مفیدتون، فقط اگر منابع هم ذکر بشود بسیار بهتر است.
  موفق باشید.

  1. سلام دوست عزیز امیدوارم که خوب باشید. این مقاله رو یکی از کاربران سایت (یک نفر مثل شما) برای ما ارسال کرده و به ایشون دسترسی نداریم. ایشون سوالی داشت که چون در تخصص من نبود نتونستم زیاد راهنماییش کنم، وقتی مشکلش حل شد اطلاع داد و این مقاله رو به ما داد تا برای راهنمایی دیگر دوستان در سایت قرار بدیم. از اونجایی که توی این حوزه فعالیت میکنید قاعدتا با جستجو در گوگل می تونید منابع رو پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست