روش ویلیامسون هال

در این سری فیلم های آموزشی از وب سایت یونیکا، نحوه محاسبه اندازه کریستالایت و کرنش شبکه رو با استفاده از روش ویلیامسون هال آموزش می دهیم. عوامل مختلفی در پهن شدگی پیک های الگوی XRD تاثیر دارند. عواملی مثل اندازه کریستالایت، کرنش شبکه، عوامل دستگاهی، گرما و …. ویلیامسون و هال، عامل پهن شدگی پیک را اندازه کریستالایت ها + کرنش می دانند.

یکی از ایرادهای روش شرر این بود که پهن شدگی پیک‌ها را تنها به علت اندازه کریستالایت‌ها در نظر میگیرد و برای موادی که دارای کرنش هستند مناسب نیست. براساس مطالعات انجام شده توسط ویلیامسون و هال عرض پیک در نیمه شدت بیشینه (FWHM) تابعی از اندازه دانه و همچنین کرنش‌های درون شبکه‌ای است.

مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت یونیکا
مدرس: محمدعلی زندی
حجم: 15 مگابایت
مدت زمان: 3:30 دقیقه
زبان:فارسی
سطح: کارشناسی
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1396

 

برای محاسبه اندازه بلورک (کریستالایت) و کرنش از روی الگوی پراش اشعه ایکس (XRD Pattern) باید FWHM (پهن شدگی پیک)  را از نرم افزار XPert HighScore استخراج می کنیم. برای مشاهده‌ آموزش محاسبه پهن شدگی پیک، روی لینک زیر کلیک کنید تا آموزش مربوطه را مشاهده کنید.

روش ویلیامسون هال | سایت یونیکا
روش ویلیامسون هال | سایت یونیکا

اساس روش ویلیامسون هال

این رابطه علت پهن شدگی پیک های XRD را کرنش شبکه + اندازه کریستالایت می داند. در این روش با استفاده از داده‌های استخراج شده از الگوی پراش، یک خط رسم می شود که شیب خط معادل کرنش شبکه و عرض از مبدا خط معادل با اندازه کریستالایت است.

جهت مشاهده‌ی بسته کامل آموزش روش ویلیامسون هال به لینک زیر مراجعه کنید

خرید بسته آموزشی رابطه ویلیامسون هال

محمد زندی

محمد علی زندی هستم، دانش آموخته در رشته مهندسی مواد. اطلاعات کمی دارم ولی تا اونجایی که زمان بهم اجازه بده، دانسته هام رو اینجا میذارم. امیدوارم یونیکا رو خونه ی خودتون بدونید و از بودن در این خونه لذت ببرید.


مقاله‌های من (80)محصولات من (0)