آموزش XPert HighScore Plus

نرم افزار XPert HighScore Plus مشهورترین و کامل‌ترین نرم افزار برای آنالیز الگوی پراش اشعه ایکس (XRD) است. اولین گام برای تفسیر الگوی XRD، آنالیز کیفی یا شناسایی فازهای موجود در نمونه می‌باشد. گام بعدی آنالیز کمی است (آنالیز کمی XRD در یک دوره آموزشی مجزا آماده ده است). در این مجموعه آموزش Xpert HighScore Plus به آموزش مهمترین و پرکاربردترین آنالیزهای کیفی الگوی XRD می پردازیم.

فصل صفر آموزش XRD

در این دوره آموزشی، فصل صفرم نداریم. تاریخچه XRD و چه کسی این روش را ابداع کرده و … کمکی به آنالیز نمونه‌های ما نمی کند. پس این گونه مطالب در آموزش‌های ما جایی ندارند. افتخار ما این است که در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت کاملا کاربردی، آموزش می‌دهیم. در ابتدا یک فیلم از آنالیز XRD ببینید تا کیفیت و عدم اتلاف وقت را متوجه شوید.

مشخصات فیلم آموزشی
تولید کننده: وب سایت یونیکا
مدرس: محمدعلی زندی
حجم: 21 مگابایت
مدت زمان: 5 دقیقه
زبان: فارسی
سطح: کارشناسی
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1397

در بسته‌ی آموزش XPert HighScore چه مطالبی پوشش داده شده؟

آموزش XPert HighScore Plus | وب‌سایت یونیکا
آموزش XPert HighScore Plus | وب‌سایت یونیکا

مقدمه آنالیز XRD و آموزش نصب XPert

الگوی XRD همانند اثر انگشت برای یک ماده هست و هیچ دو ماده‌ای دارای الگوی پراش یکسانی نیستند. بعضی از مواد از یک فاز تشکیل شده اند و برخی دیگر از چند فاز مختلف. در فصل اول آموزش نرم افزار XPert به معرفی الگوی پراش پرداختیم و به چرایی استفاده از این تکنیک اشاره کردیم. در انتهای این بخش نحوه نصب نرم افزار XPert HighScore Plus  و دیتابیس‌های PDF2 و COD پرداختیم.

آماده سازی فایل‌ها برای XPert HighScore

برخی از فایل‌های XRD با نرم افزار XPert اجرا نمیشوند به همین دلیل در این بخش به نحوه وارد کردن فایل ها با فرمت های مختلف به داخل نرم افزار XPert HighScore پرداختیم. همچنین اگر فایل‌ها را با نرم فزارهای ویرایش متن، مثل Notepad باز کنیم اطلاعات مفیدی به دست می آوریم. پس این آموزش‌ها را از دست ندهید.

آنالیز XRD بخش اول

هر آنچه که برای آنالیز کیفی الگوی پراش نیاز دارید در این بخش به صورت کامل آموزش داده شده، در بسته آموزش XPert از 0 تا 100 آنالیز ماده با استفاده از یک مثال کاربردی توضیح داده شده است. در این بخش با بهینه سازی الگو، جستجوی پیک ها، فازیابی و توضیح کامل الگوی رفرنس (Reference Pattern) آشنا خواهید شد. مواردی که به صورت جزئی و کلی آموزش داده شده است شامل حذف پس‌زمینه، هموارکردن الگو (Smooth)، حدف K-alpha، فازیابی، تعیین اندیس میلر و … می باشند. همچنین تمامی موارد مربوط به Restriction، تنظیم Score شامل Track Graphics، ِDemote Unmatch، Match Intensity، Pattern Shift و … در این آموزش‌ها کاملا توضیح داده شده است.

آنالیز XRD بخش دوم

آنالیزهای تکمیلی که منجر به استخراج اطلاعت بیشتری از الگوی پراش می‌شوند در این بخش توضیح داده شده‌اند. در بخش از آموزش های آنالیز الگوی پراش XRD، نحوه محاسبه اندازه بلورک با استفاده از رابطه شرر و همچنین ترسیم نمودار ویلیامسون هال در نرم افزار XPert را یاد خواهید گرفت. از رابطه شرر فقط برای محاسبه اندازه بلورک استفاده می‌شود ولی این روش برای نمونه‌هایی که دارای کرنش هستند مناسب نیست به همین جهت از روش ویلیامسون هال برای محاسبه اندازه بلورک و کرنش به صورت همزمان استفاده می شود.

تشریح کامل رابطه شرر

در این بخش به صورت کامل به تشریح رابطه شرر پرداخته شده است و با یک مثال کاربردی نحوه محاسبه اندازه بلورک به صورت دستی و با استفاده از فرمول شرر آموزش داده شده است. در ابتدا با فرمول تئوری رابطه شرر آشنا خواهید شد و در انتها به صورت دستی و با کمک فرمول نویسی در نرم افزار Excel توانایی محاسبه اندازه بلورک با استفاده از رابطه شرر را بدست خواهید آورد

تشریح کامل رابطه ویلیامسون هال

در این بخش از آموزش XPert به نحوه محاسبه اندازه بلورک و کرنش شبکه با استفاده از رابطه ویلیامسون هال پرداخته شده است. رابطه ویلیامسون هال یک رابطه اصلاح شده از رابطه‌ی شرر هست که با استفاده از پهنای پیک، امکان محاسبه کرنش شبکه را نیز برای ما فراهم می کند. در این بخش به تشریح رابطه ویلیامسون هال پرداختیم و با یک مثال کاربردی نحوه‌ی استفاده از این رابطه را توضیح دادیم. این محاسبات به صورت دستی و با کمک نرم افزار اکسل انجام شده است و در انتها نمودار مورد نظر در نرم افزار اکسل ترسیم می شود و کرنش و اندازه بلورک از نمودار استخراج می شود.

آنالیز ماده چند فازی در نرم افزار اکسپرت

نحوه آنالیز مواد تک فاز با مواد چند فاز تفاوت چندانی ندارد. تنها تفاوت، رعایت کردن تعداد کمی نکات حرفه ای است. در این بسته ی آموزشی یک مثال کامل از نحوه آنالیز ماده چند فازی آورده شده و شما را با تمامی نکات آنالیز ماده چند فازی آشنا می کنیم. تمام تکنیک های حرفه ای را در این مجموعه یاد خواهید گرفت.

آموزش حرفه ای آنالیز XRD با استفاده از نرم افزار XPert

آموزش‌های این بسته‌ی آموزشی پایان ندارد. در این بخش موارد جدید، نکات، تجربیات، مطالب جا افتاده و …. به مرور زمان قرار داده می‌شود و به صورت رایگان برای خریداران قبلی ارسال می‌شود. به عنوان مثال آنالیز الگوی XRD چند فازی، نکات مربوط به حذف K-alpha2، معرفی انواع متد های Smooth و حذف نویزهای نمودار، معرفی انواع رفرنس ها و …. در این بخش آورده شده اند.

هر آنچه که برای یک تحلیل کامل و دقیق با نرم افزار XPert نیاز دارید در بسته آموزش XPert وجود دارد

آموزش XPert HighScore Plus | وب‌سایت یونیکا
آموزشXPert HighScore Plus | وب‌سایت یونیکا

پرسش و پاسخ های نرم افزار XPert HighScore

گاهی اوقات نیاز دارید به نسخه های قدیمی تر نرم افزار XPert مهاجرت کنید ولی با خطاهایی مواجه می شوید. نحوه رفع خطا های نرم افزار XPert را به صورت رایگان در سایت قرار داده ایم. و همچنین گاهی اوقات تنظیمات ظاهری نرم افزار خراب می شود و برخی پنل ها مخفی می شوند که باعث ایجاد مشکل برای شما می شود. برای رفع این مشکل می توانید مقاله و فیلم مربوط به نحوه بازگردانی محیط گرافیکی نرم افزار اکسپرت را در سایت یونیکا مشاهده کنید.

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
4.5 based on 26 votes
Brand Name
یونیکا
Product Name
آموزش XPert
Price
Rial 200000
Product Availability
Available in Stock